pin green ul. Toruńska 10, 19-300 Ełk

Telefon +48 516 407 412

mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pin green Witosa 3, 19-300 Ełk 

Telefon  +48 506 788 530

Odpowiednia kadra w żłobku – to znaczy jaka?

Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku nie jest łatwa. Ciężko nam rozstać się z maluchem, martwimy się, czy dziecko odnajdzie się w nowym środowisku oraz, czy będzie pod odpowiedzialną, fachową opieką. Psychiczny komfort zapewni rodzicom właściwa kadra w żłobku, która sprawi, że dziecko z radością będzie codzienne przekraczać próg placówki, czyli opiekunowie, pomoc opiekunów oraz pielęgniarki. Sprawdź, jakie cechy oraz kwalifikacje powinny mieć osoby, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat.

Dlaczego rola opiekuna w żłobku jest tak istotna?

Kadra naszego żłobka składa się przede wszystkim z troskliwych, empatycznych i ciepłych opiekunów, którzy dbają o to, aby stworzyć w żłobku przyjazną atmosferę. Dzięki niej dzieci mogą rozbudzać swoją ciekawość i rozwijać potencjał. Dla opiekunów w naszym żłobku istotne jest nie tylko zaspokojenie u dzieci poczucia bezpieczeństwa, lecz również troska o ich rozwój emocjonalny oraz umysłowy. Oprócz cech charakteru, które powinien posiadać opiekun w żłobku, takich jak cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność nawiązywania kontaktu z dzieckiem, kreatywność czy pomysłowość, musi on także spełniać określone wymagania formalne.

Aby pracować z dzieckiem do trzech lat należy zatem posiadać kwalifikacje opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. O to stanowisko ubiegać się mogą także pedagodzy społeczno-wychowawczy, terapeuci pedagogiczni, a także osoby, które ukończyły studia wyższe lub podyplomowe na określonym kierunku, lub specjalności.

Do pracy w żłobku kwalifikuje zatem ukończenie studiów na kierunku:

  • wczesnego wspomagania rozwoju,
  • edukacji prorozwojowej,
  • pedagogiki małego dziecka,
  • wychowania przedszkolnego,
  • psychologii dziecięcej lub wychowawczej.

Do pracy w żłobku upoważniają także konkretne kursy i szkolenia. Opiekun sprawuje w żłobku stałą opiekę nad dziećmi, czuwa nad ich bezpieczeństwem, organizuje gry i zabawy, sprawuje opiekę dydaktyczną, a także dogląda dzieci w porze karmienia i leżakowania. Dlatego jego rola jest tak istotna.

Na czym polega praca pomocy opiekunki w żłobku?

Kadra w żłobku to także pomoc opiekunki. Może nią zostać osoba pełnoletnia, zdolna do czynności prawnych, posiadająca aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne i niekarana. Warunkiem zatrudnienia na stanowisku pomocy opiekunki w żłobku jest również ukończenie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dziecku.

Pomoc opiekunki powinna mieć dobre podejście do dzieci, być osobą otwartą, komunikatywną, pogodną i cierpliwą. Powinna być także opanowana, dobrze radzić sobie ze stresem i umieć zachować się podczas nieprzewidzianych sytuacji. Jej zadaniem jest pomoc opiekunom w sprawowaniu stałej opieki nad dziećmi, dbanie o czystość w budynku i otoczeniu żłobka, a także troska o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie wychowanków placówki. Osoba na tym stanowisku pomaga również przy prowadzeniu zajęć wychowawczych, karmieniu dzieci i ich przygotowaniu do odpoczynku. Przygotowuje ona także dzieci do korzystania z zajęć na świeżym powietrzu.

Kiedy w żłobku należy zatrudnić pielęgniarkę?

Zgodnie z przepisami, jeśli do żłobka uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, należy zatrudnić w nim przynajmniej jedną pielęgniarkę. Musi ona posiadać świadectwo lub dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej, a także minimum dwa lata doświadczenia w zawodzie pielęgniarki lub położnej. Nie może być ona ponadto pozbawiona władzy rodzicielskiej. Do obowiązków pielęgniarki w żłobku należy zbieranie wywiadów od rodziców na temat stanu zdrowia dzieci, obserwowanie stanu zdrowia wychowanków żłobka oraz kształtowanie u nich postaw prozdrowotnych w zakresie żywienia i higieny. Pielęgniarka w żłobku udzieli pierwszej pomocy, a także zorganizuje szkolenie personelu w zakresie ograniczenia szerzenia się chorób zakaźnych. Doradzi rodzicom, jak zadbać o prawidłowy rozwój psycho-fizyczny dziecka.

W naszym żłobku dbamy o to, aby  waszymi pociechami opiekowały się jedynie wykwalifikowane opiekunki, dlatego z czystym sercem możesz powierzyć nam opiekę nad twoim maluchem. Zapewnimy mu komfort i bezpieczeństwo, a także zorganizujemy zajęcia dostosowane do jego wieku i możliwości. Serdecznie zapraszamy!